O terasách WoodPlastic®

Co je to WPC terasa?

 • Velmi odolný materiál na terasy se zárukou až 25 let
 • Ekonomicky výhodný díky nulové údržbě a žádným nátěrům
 • Stálobarevný a neměnný materiál
 • Bezúdržbový povrch – už žádné toxické nátěry
 • Krásný na pohled a příjemný na dotek
 • Minimální povrchové změny - nekroutí se, nepraská
 • Bezpečný - protiskluzový povrch, bez třísek a štěpů
 • Snadná a rychlá montáž terasy
 • Ekologický a recyklovatelný
 • Evropský výrobek s více než 20-ti letou tradicí

o terasách foto 01Woodplastic (WPC) je obecný název pro kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru. Tato technologie výroby byla vynalezena před více než patnácti lety v Severní Americe, kde se nyní stává standardem při stavbě venkovních podlah, teras, tzv. deckingu. Cílem a hlavní myšlenkou vývoje WPC bylo vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, nerovnosti, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody, apod.) a na druhé straně bude podtrhávat vizuální efekt dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené "dřevo", složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi těmito dvěma surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby. WPC je materiál budoucnosti, který Vám šetří peníze, starosti a čas.

Není WPC jako WPC

Ve světě působí několik různých výrobců WPC materiálů. Kolébkou i nadále zůstává Severní Amerika, nicméně v poslední době se do popředí dostávají výrobci z Číny s ekonomicky výhodnou nabídkou produktů. Základní rozdíly mezi jednotlivými výrobky spočívají především v následujících oblastech:

Technologické složení materiálu

Jak již bylo řečeno, WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Stejně jako dřevitá část může vykazovat různé rozdíly v kvalitě, tak především druh a podíl polymeru ovlivňují finální vlastnosti materiálu. Optimální poměr dřevité části a polymeru se pohybuje kolem 60 % - 70 % dřeva a 30 % - 40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu. Čím více polymeru, tím je povrch pocitově i vizuálně více plastový.

Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylén) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu.

Povrchová úprava

o terasách foto 02Cílem WPC materiálu je co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky se liší svojí povrchovou úpravou (malé drážky, velké drážky, hladký povrch, pískovaný povrch, apod.) a vzhledem povrchu, respektive imitací dřeva. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, že čím více dřevěné složky je obsaženo ve WPC materiálu, tím je větší imitace dřeva. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl nepozná.

Konstrukce profilů

WPC materiály určené pro podlahy (decking) se rozdělují do dvou skupin dle svého tvaru. Nejrozšířenější skupinou jsou profily neboli podlahová (obkladová) prkna. Vyrábějí se v různých délkách, odstínech a s různými povrchovými úpravami. Profily dále rozdělujeme na konstrukčně duté a plné. Dutá prkna mají menší nosnost a hrozí u nich riziko popraskání vlivem mrazu. Na druhou stranu jsou většinou o něco levnější než prkna plná.

Druhou skupinou WPC materiálů určených pro podlahy jsou různé kvadratické dlaždice (kazety) nebo zámkové dílce. Kazety se lépe hodí pro větší či komplikovanější realizace.

Montáž

o terasách foto 03U dutých prken a nosičů je nutné dodržet doporučený sklon (viz. montážní návod) z důvodu zajištění odvodnění. Při montáži na beton nebo střešní izolaci je nutno zajistit spád a odtok vody, např. pod nosiče se používají plastové podložky, kterými se docílí správný odtok vody z terasy (balkonu).

V žádném případě se WPC produkty nesmí lepit nebo zabetonovat. Pod prkny nebo kazetami se musí použít nosiče v požadovaných rozměrech, které zajistí nutné odvětrání (dilataci) a odtok vody.

Při instalaci na štěrk může v budoucnu dojít ke změně terénu pod štěrkovým podložím např. sesedání terénu, pokles půdy po vydatných deštích apod. Tím dochází ke změně rovnosti terénu a následně také terasy. Např.: osazujete-li bazén nebo dosypáváte terén okolo domu je nutné, aby se provádělo hutnění štěrku vibračním pěchem po vrstvách max. do šíře 30 cm.

Pro dosažení delší životnosti terasy na štěrku doporučujeme nosiče z WPC pokládat na pevný podklad (betonová cihla, dlaždice aj.). Tyto podložky musí být umístěny pod nosičem každých 30 cm.

Okraj terasy je dobré ohraničit např. betonovým obrubníkem z důvodu zajištění stálosti terasy a zamezení prorůstání nežádoucí vegetace do prostoru terasy.

Jako každý materiál tak i u WPC může vlivem slunečního záření a výkyvem teplot docházet k objemovým změnám (prkno se natahuje a smršťuje). Pro tyto případy výrobce požaduje, aby mezi prkny a např. domem byla dilatační mezera. Při napojování prken v délce je nutné dodržet také dilataci v závislosti na roční době a teplotě, při které dochází k montáži terasy. Tyto objemové změny mohou být zřetelné v ploše terasy, kdy mohou být prkna pnutím a smršťováním lehce prověšená. Tyto mezery (dilatace) jsou dané montážním návodem výrobce z důvodu záruky.

Protože se jedná o prkna která obsahují podíl dřeva, je možné, že po realizaci bude mít každé prkno lehce jiný odstín. Terasa si tímto zachová půvab a vlastnosti dřeva.

V průběhu prvních dvou měsíců dochází na terase vlivem slunečního záření (UV záření) k vyzrávání barevných pigmentů ve dřevě. Barva dřevoplastu Woodplastic je odolná. Bledne nepatrně (takzvaně stárne), ale nešedne ani nečerná.

Během prvních týdnů vystavení materiálu vnějšímu prostředí očekávejte drobnou hnědo-žlutou změnu barvy. Tento proces trvá jen výjimečně více než 6 týdnů, po kterých se materiál vrací k jeho přírodní barvě.

Použití a údržba

Terasová prkna vyžadují minimální údržbu. Doporučujeme je omýt jednou ročně (na jaře) mýdlovou vodou. Prostor mezi prkny udržujte čistý, aby bylo zajištěno účelné odvodnění. Pokud je to nutné, pro běžné mytí používejte šetrný čistič (např. jar, mýdlová voda) a vodu. Pokud se na povrchu terasových prken objeví plíseň, očistěte povrch přípravkem obsahujícím bělidlo a řádně opláchněte vodou. Nepoužívejte však přípravky na základě rozpouštědel. Nešpiňte terasová prkna skvrnami od oleje, barev atd.

V případě poškrábání a rýh vykartáčujte povrch terasových prken. Objeví-li se vlhké skvrny (objevují se na místech s různou vlhkostí), můžete je opláchnout vodou a nechat přirozeně vyschnout nebo tyto skvrny zmizí působením UV záření.

Jedná se o přírodní produkt, který má svá specifika. Dřevo má minimální nasákavost, která může způsobit, že při dlouhodobém zanechání skvrny, například po oleji na opalování nebo skvrn z grilování může dojít ke vzniku trvalých skvrn. V případě, že dojde k této události výrobce doporučuje, aby mastnoty nebo oleje byly vyčištěny okamžitě. Pro odstranění skvrn použijte odmašťovače, a pokud bude nutné i středně zrnný brusný papír nebo písek, který aplikujeme ve směru vláken. Obvykle zmizí mastné skvrny po několika týdnech vystavených UV záření. Těmto nehodám je dobré předcházet.

Na terase z WPC nedoporučujeme grilovat, neboť může dojít k poškození prken žhavými uhlíky z grilu (dřevěné uhlí). Je dobré používat pod gril nehořlavou podložku.

Kvalitní terasy Woodplastic (WPC)

Dřevěné terasy mohou být velmi krásné, ale bohužel ne na dlouhou dobu. Deštivá jara, tropická léta a mrazivé zimy si na dřevěné terase brzy vyberou svoji daň. Dřevěná terasa po čase začíná ztrácet svoji barvu a dřevo se opotřebovává. Kvalitní terasy z materiálu Woodplastic odolají mrazu, dešti, vodě, slunci a nedochází k jejich poškození vlivem agresivních látek jako je například chlór nebo sůl.

 

Hlavní výhody kvalitní terasy z materiálu Woodplastic:   

 • Velmi odolný materiál na terasy se zárukou až 25 let
 • Ekonomicky výhodný díky nulové údržbě a žádným nátěrům
 • Stálobarevný a neměnný materiál
 • Bezúdržbový povrch – už žádné toxické nátěry
 • Krásný na pohled a příjemný na dotek
 • Minimální povrchové změny - nekroutí se, nepraská
 • Bezpečný - protiskluzový povrch, bez třísek a štěpů
 • Snadná a rychlá montáž terasy
   

Více o terasách